OFERTA EDUKACYJNA PRZEDSZKOLA

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć
nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć,
co robić, jak postępować, współżyć z innymi,
patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć
i wyobrażać sobie lepszy świat.

/Robert Flughum/

W roku szkolnym 2015/2016 praca wychowawczo - dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o wybrane programy:
  • „Wielointeligentne odkrywanie świata w przedszkolu" -program wychowania przedszkolnego. – Autorki: Monika Zatorska, Aldona Kopik - Nr dopuszczenia P1 – 01/08/14.
  • „ IDĘ DO PRZEDSZKOLA”- program adaptacyjny dla dzieci 3,4 letnich w Przedszkolu nr 1 w Jeleśni – autorki: B. Górna, B. Póda, E. Póda, M. Kurczok – Nr dopuszczenia RP – 2/2011;
  • Program wychowawczy Przedszkola Nr 1 w Jeleśni – nr dopuszczenia P1 – 02/08/2013
  • „ Jestem bezpieczny i przyjaźnie nastawiony do świata” – program profilaktyczny Przedszkola Nr 1 w Jeleśni – nr dopuszczenia P1 – 03/08/2013 ;
  • Program edukacji zdrowotnej – autorki – E. Póda, M. Kurczok – nr dopuszczenia P1 – 04/08/2013 ;
  • " Mały czytelnik" - program rozwijania zainteresowań czytelniczych dla dzieci przedszkolnych - autorka - B. Górna - nr dopuszczenia - P1-05/09/2013 r.
  • RELIGIA - „W radości dzieci Bożych” - Ks. Tadeusz Śmiech.
  • Programy są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego, która wyznacza obszary w obrębie których należy wspomagać rozwój, wychowywać i kształcić dzieci, aby osiągnąć cele wychowania przedszkolnego.
  • Są to następujące obszary :
  • 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
  • 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
  • 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
  • 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
  • 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
  • 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
  • 7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
  • 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
  • 9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
  • 10.Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie
  • 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
  • 12.Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
  • 13.Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
  • 14.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
  • 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
  • ZAJĘCIA DODATKOWE ORGANIZOWANE W PRZEDSZKOLU TO:
  • * język angielski- prowadzony w obu grupach wiekowych;
  • * zajęcia logopedyczne dla dzieci wymagających specjalistycznej pomocy;
  • Przedszkole nadal kontynuuje realizację projektu głośnego czytania w przedszkolu przez zapraszanych gości, tj. członków rodzin dzieci - mamusie, tatusiów, babcie,ciocie ... co pozwoliło placówce znaleźć się w gronie "Czytających przedszkoli" w ramach ogólnopolskiej kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.